Spillemyndigheden
Sport & Casino
Udbydes af Danske Licens Spil A/S

Lotteri & Skrab
Udbydes af Danske Lotteri Spil A/S, undtagen Klasselotteriet der udbydes af Klasselotteriet A/S.

Spil med omtanke

Spil hos os skal være sjovt og må ikke tage overhånd.

Her kan du blive klogere på, hvordan du holder dit spil under kontrol, hvilke risikotegn du skal være opmærksom på, og hvordan du kan få hjælp, hvis du oplever spilproblemer.

Læs mere
  • Vi har samlet eksperternes gode råd til, hvordan du spiller med omtanke. Hør f.eks. om at sætte forebyggende grænser for dine indbetalinger, om at være åben om dit spil med andre og kunsten at stoppe mens legen er god.

    Læs mere
  • Ved du, hvor meget din hjerne kan skelne myter fra fakta, når du spiller? Falder du i de mest almindelige tankefælder? Hør mere fra ludomanieksperter om, hvordan du kan blive snydt til at tro, at du har mere kontrol end du egentlig har.

    Læs mere
  • Hvis du har svært ved at stoppe med at spille eller tænker på spil, mens du burde have fokus på noget andet, kan det være tegn, du skal være opmærksom på. Hør mere om risikotegn og hvad du kan gøre for at forebygge spilproblemer.

    Læs mere
  • Hvad er en tilbagebetalingsprocent og vinder huset altid? Bliv klogere, når spileksperter fra Danske Spil forklarer.

    Læs mere
Danske Spil
09.09.2026

Vinder i Keno og opretter ’festfond’ for familien

Keno er et talspil hos Danske Spil, hvor man kan vinde over en million i præmie.
Bryllupper, sølvbryllup, rund fødselsdag og en konfirmation – en kvinde fra Roskilde vinder 1,1 million i Danske Spils talspil, Keno, og øremærker straks penge til familiens fester de næste mange år.

Man skal huske at fejre, når man har en god anledning til det: Og det havde en kvinde fra Roskilde for nylig, da hun vandt 1,1 million kroner i Keno hos Danske Spil.

”Jeg har forkælet mig selv med nogle smykker, og jeg har forkælet familien med kontanter, så de kan gå ud og købe lige præcis, hvad de ønsker sig. Jeg har også købt mig en ny bil, som jeg har tilladt mig at shine op med alt det ekstraudstyr, man kan,” fortæller hun.

Men fejringen slutter ikke der. Slet, slet ikke. For også efter indkøbet af smykker, en bil og kontante gaver er der rigeligt med penge tilbage på kontoen til at fejre – i mange år fremover.

”Jeg er et meget struktureret menneske, så jeg har også sat navn på resten af gevinsten. Jeg holder en rund fødselsdag inden længe, så der er sat penge af til, at jeg kan holde en fest. Der er nogle børnebørn, som vel skal giftes engang. Den yngste er ikke så gammel, så der er længe til. Men hun skal jo så snart konfirmeres. Og så er der et sølvbryllup i familien om nogle år,” remser kvinden op.

Hun har med andre ord sat penge af til en slags festfond for hele familien.

”Jeg mangler jo ikke selv noget, men jeg glæder mig over at se, at de andre i familien bliver glade. Det var nok mere før i tiden, at vi var til de store fester, men bare det at se andre feste og være glade... så bliver jeg også glad,” siger hun.