Spillemyndigheden
Sport & Casino
Udbydes af Danske Licens Spil A/S

Lotteri & Skrab
Udbydes af Danske Lotteri Spil A/S, undtagen Klasselotteriet der udbydes af Klasselotteriet A/S.

Spil med omtanke

Spil hos os skal være sjovt og må ikke tage overhånd.

Her kan du blive klogere på, hvordan du holder dit spil under kontrol, hvilke risikotegn du skal være opmærksom på, og hvordan du kan få hjælp, hvis du oplever spilproblemer.

Læs mere
  • Vi har samlet eksperternes gode råd til, hvordan du spiller med omtanke. Hør f.eks. om at sætte forebyggende grænser for dine indbetalinger, om at være åben om dit spil med andre og kunsten at stoppe mens legen er god.

    Læs mere
  • Ved du, hvor meget din hjerne kan skelne myter fra fakta, når du spiller? Falder du i de mest almindelige tankefælder? Hør mere fra ludomanieksperter om, hvordan du kan blive snydt til at tro, at du har mere kontrol end du egentlig har.

    Læs mere
  • Hvis du har svært ved at stoppe med at spille eller tænker på spil, mens du burde have fokus på noget andet, kan det være tegn, du skal være opmærksom på. Hør mere om risikotegn og hvad du kan gøre for at forebygge spilproblemer.

    Læs mere
  • Hvad er en tilbagebetalingsprocent og vinder huset altid? Bliv klogere, når spileksperter fra Danske Spil forklarer.

    Læs mere
Danske Spil
17.10.2025

Danske Spil: ”Afdansningsbal for Pusle – eller for Alfred”

Man kan gætte på udfaldet af Vild med dans på Oddset.
Danske Spils Vild med dans-ekspert har en klar forventning til, hvem der ryger ud af programmet på fredag – men han har sværere ved at udpege en storfavorit i toppen af feltet. ”Favoritterne ligger utroligt tæt,” siger han.

Når et par har overlevet at være i omdans den ene uge, så er det automatisk en af favoritterne til at sige farvel til Vild med dans den næste.

Sådan har tommelfingerreglen lydt i alle årene, når Danske Spils eksperter og oddssættere har sat odds på TV2’s populære fredagsunderholdning Vild med dans.

”Og sådan er det også i år, og derfor vurderer vi, at Pusle og hendes dansepartner Damian står med de værste kort på hånden, før fredagens Vild med dans. Vi tror på, at det bliver et afdansningsbal for Pusle…,” siger Danske Spils oddssætter og Vild med dans-ekspert, Mathias Reimer Larsen, som fortsætter:

”… eller for Alfred. For han og Camilla havde altså ikke den bedste aften i fredags, selv om der blev spillet på hele følelsesregistret. Dommerne købte den ikke, og så blev det kun til 14 point. Og det lugter også lidt af omdans.”

Gustav også i farezonen

Hvis det ikke bliver både Pusle og Alfred, der skal i omdans, så tror oddsætteren på, at Gustav står for tur.

”Sidste fredag fik Gustav endelig nogle fornuftige karakterer og også ros fra dommerne, og det var fuldt fortjent, synes vi. Men: Når man luger ud i danse-feltet nedefra, så bliver barren og kvalitetsniveauet jo helt hævet automatisk, og det kan godt indhente Gustav før eller siden, hvis ikke han selv får hævet sit danseniveau et par trin eller to,” lyder advarslen fra Danske Spils danse-ekspert.

Uanset hvem der kommer i omdans, så tror oddssætterens dog mest på, at den ene bliver Pusle Helmuth, og han tror også, at det bliver hende, der må sige farvel. Han vurderer således, at Pusle Helmuth har hele 55 procents risiko for at blive stemt hjem, og dermed er hun storfavorit til at forlade programmet.

”Pusle har været på vores lystavle, hver fredag, når vi har snakket omdans i denne sæson. I sidste uge overlevede hun på bekostning af Skinz, som røg ud – men Skinz er ikke med i denne uge, så nu ligger Sorteper til hende,” lyder det fra Danske Spils ekspert.

Tæt favoritfelt

I den sjovere ende af danse-feltet, har oddsætteren sværere ved at vurderer parrene. Faktisk sværere end i flere år.

”Niveauet er virkeligt højt, men hvem pokker skal vinde? Vores kunder har helt tydeligt kastet deres kærlighed på Jasmin: 25 procent af alle væddemål på Oddset er sat på hende. Men hun scorer hverken tårnhøje karakterer eller moser konkurrenterne på gulvet! Næh, når man kigger på dansetrin og karakterer, så ligner Sissal, Julie Rudbæk og Jesper Asholt mere vindere. MEN... det ER også en popularitetskonkurrence, og det er en fordel for Jasmin, så det er svært at forudsige. Favoritterne ligger utroligt tæt – det er mere spændende end længe!” siger Mathias Reimer Larsen fra Danske Spil.