Spillemyndigheden
Sport & Casino
Udbydes af Danske Licens Spil A/S

Lotteri & Skrab
Udbydes af Danske Lotteri Spil A/S, undtagen Klasselotteriet der udbydes af Klasselotteriet A/S.

Spil med omtanke

Spil hos os skal være sjovt og må ikke tage overhånd.

Her kan du blive klogere på, hvordan du holder dit spil under kontrol, hvilke risikotegn du skal være opmærksom på, og hvordan du kan få hjælp, hvis du oplever spilproblemer.

Læs mere
  • Vi har samlet eksperternes gode råd til, hvordan du spiller med omtanke. Hør f.eks. om at sætte forebyggende grænser for dine indbetalinger, om at være åben om dit spil med andre og kunsten at stoppe mens legen er god.

    Læs mere
  • Ved du, hvor meget din hjerne kan skelne myter fra fakta, når du spiller? Falder du i de mest almindelige tankefælder? Hør mere fra ludomanieksperter om, hvordan du kan blive snydt til at tro, at du har mere kontrol end du egentlig har.

    Læs mere
  • Hvis du har svært ved at stoppe med at spille eller tænker på spil, mens du burde have fokus på noget andet, kan det være tegn, du skal være opmærksom på. Hør mere om risikotegn og hvad du kan gøre for at forebygge spilproblemer.

    Læs mere
  • Hvad er en tilbagebetalingsprocent og vinder huset altid? Bliv klogere, når spileksperter fra Danske Spil forklarer.

    Læs mere
Danske Spil
03.04.2026

Danske Spil: ”Det kan slet ikke gå anderledes!”

På Oddset lader Danske Spil kunderne gætte med på, hvordan det går i X Factor på TV2.
Sidste X Factor-udsendelse før finalen kommer ikke til at byde på overraskelser af nogen art – det forudsiger Danske Spils ekspert på emnet.

Lige fra starten af årets X Factor, forudså Danske Spils oddssætter, at de tre deltagere i U23-kategorien ville ende med at gå hele vejen til finalen – og det bliver også resultatet, når den sidste deltager skal skilles fra fredag aften:

”Der kan ikke være nogen tvivl om, at det bliver Rasmus Djurhuus, der ryger ud. For det første, vil hver af de tre dommere så have en deltager med i finalen. For det andet har Rasmus Djurhuus nu to gange været i farezonen. Og for det tredje, så er de tre U23-solister altså simpelthen de bedste deltagere, og det har de været hele vejen. Jeg har ikke fantasi til at forestille mig et andet resultat. Det kan slet ikke gå anderledes, end at Rasmus Djurhuus bliver stemt ud fredag, så vi ender med en finale med Hevi, Hugo A og Ella Sophia,” siger Mathias Reimer Larsen, der er oddssætter hos Danske Spil.

”Vi vurderer, at der er 90 procents chance for, at Djurhuus ryger ud,” siger han.

I næste uge gælder det så finalen, hvor der kun er tre deltagere tilbage. Hevi, Hugo A og Ella Sophia, og så kan det gå alle veje.

”Der er flest af vores kunder, som tror på Hevi og Hugo A, og de er også vores favoritter, men det betyder altså slet ikke, at vi kan afskrive Ella Sophia af den grund. Man kan godt sige, at lige så sikre vi er på, at de tre går i finalen, lige så usikre er vi på, hvem der vinder derefter,” siger Mathias Reimer Larsen fra Danske Spil.