
Lige fra starten af årets X Factor, forudså Danske Spils oddssætter, at de tre deltagere i U23-kategorien ville ende med at gå hele vejen til finalen – og det bliver også resultatet, når den sidste deltager skal skilles fra fredag aften:
”Der kan ikke være nogen tvivl om, at det bliver Rasmus Djurhuus, der ryger ud. For det første, vil hver af de tre dommere så have en deltager med i finalen. For det andet har Rasmus Djurhuus nu to gange været i farezonen. Og for det tredje, så er de tre U23-solister altså simpelthen de bedste deltagere, og det har de været hele vejen. Jeg har ikke fantasi til at forestille mig et andet resultat. Det kan slet ikke gå anderledes, end at Rasmus Djurhuus bliver stemt ud fredag, så vi ender med en finale med Hevi, Hugo A og Ella Sophia,” siger Mathias Reimer Larsen, der er oddssætter hos Danske Spil.
”Vi vurderer, at der er 90 procents chance for, at Djurhuus ryger ud,” siger han.
I næste uge gælder det så finalen, hvor der kun er tre deltagere tilbage. Hevi, Hugo A og Ella Sophia, og så kan det gå alle veje.
”Der er flest af vores kunder, som tror på Hevi og Hugo A, og de er også vores favoritter, men det betyder altså slet ikke, at vi kan afskrive Ella Sophia af den grund. Man kan godt sige, at lige så sikre vi er på, at de tre går i finalen, lige så usikre er vi på, hvem der vinder derefter,” siger Mathias Reimer Larsen fra Danske Spil.