Spillemyndigheden
Sport & Casino
Udbydes af Danske Licens Spil A/S

Lotteri & Skrab
Udbydes af Danske Lotteri Spil A/S, undtagen Klasselotteriet der udbydes af Klasselotteriet A/S.

Spil med omtanke

Spil hos os skal være sjovt og må ikke tage overhånd.

Her kan du blive klogere på, hvordan du holder dit spil under kontrol, hvilke risikotegn du skal være opmærksom på, og hvordan du kan få hjælp, hvis du oplever spilproblemer.

Læs mere
  • Vi har samlet eksperternes gode råd til, hvordan du spiller med omtanke. Hør f.eks. om at sætte forebyggende grænser for dine indbetalinger, om at være åben om dit spil med andre og kunsten at stoppe mens legen er god.

    Læs mere
  • Ved du, hvor meget din hjerne kan skelne myter fra fakta, når du spiller? Falder du i de mest almindelige tankefælder? Hør mere fra ludomanieksperter om, hvordan du kan blive snydt til at tro, at du har mere kontrol end du egentlig har.

    Læs mere
  • Hvis du har svært ved at stoppe med at spille eller tænker på spil, mens du burde have fokus på noget andet, kan det være tegn, du skal være opmærksom på. Hør mere om risikotegn og hvad du kan gøre for at forebygge spilproblemer.

    Læs mere
  • Hvad er en tilbagebetalingsprocent og vinder huset altid? Bliv klogere, når spileksperter fra Danske Spil forklarer.

    Læs mere
Danske Spil
11.07.2026

Millionær på Klasselotteriet gik shopamok

På onsdag i næste uge er det den 15. i måneden - det betyder, at der bliver trukket lod i Klasselotteriet.
Man kan reagere på forskellige måder, når man uventet vinder en million kroner i Klasselotteriet: En mand fra Rødovre oplevede for eksempel, at han shoppede på en helt ny måde…

Efter en årrække med lutter smågevinster, ramte en mand fra Rødovre for nyligt ind i den helt store gevinst i Klasselotteriet: Hans lodnummer blev udtrukket som vinder af 1.003.030.

”Det kan kun anbefales at prøve at vinde så meget. Det er fantastisk,” siger han.

Manden fortæller, at han normalt har begge ben på jorden, og derfor gik han og konen heller ikke helt bananas, da de opdagede, at de havde vundet en million… bortset lige fra et par dage, hvor de gjorde:

”Haha, vi havde lige en reaktion kort efter, vi havde vundet. Når vi var ude at handle og shoppe, så blev vi ligesom grebet af den der følelse i kroppen. Normalt ville vi have været mere påholdende, men der sagde vi ’Nåja, vi er jo millionærer, så køb det da!’,” fortæller manden med et grin og uddyber:

”Så der var lige et par dage, hvor vi gav den gas. Jeg kan godt lide at lave mad, så jeg købte noget dyrt køkkenudstyr, som jeg altid har ønsket mig, mens min kone købte sko og tøj.”

Da parret på den måde havde givet los, så landede de dog hurtigt på jorden igen.

”Vi havde stadig behov for at fejre, så vi gik ud og spiste lidt god mad, og så havde vi mange snakke, om hvad vi skulle gøre, og der blev vi enige om, at vores børn og børnebørn skulle have glæde af gevinsten. Der er ikke akut noget, de har brug for, men hvis de står og skal bruge penge, så er det rart, at vi kan hjælpe, så de har fået at vide, at de ikke skal gå i banken for at låne penge, for vi har en bedre rente. Den er på nul, ja nogle gange er den minus, så hedder det arveforskud,” siger han.

I første omgang skal hele familien dog lige ud på en lille tur sammen…

”Da børnene var små var vi i Disneyland i Anaheim i USA. Nu tager vi både børn og børnebørn med til Disneyland i Paris. Med alt betalt. Pengene ER sat af,” som manden siger.

”Men det koster jo ikke en million at tage til Paris, så vi har også investeret nogle penge, og der er fyldt op på kontoen, og det giver en lethed og en frihed til at gøre ting, som man ellers ville have fravalgt. Men det er måske tanken om at man kan. Hvis jeg for eksempel vil have en bil, jamen så kan jeg jo bare gå ud og købe TO, det er en frihed, jeg aldrig har haft. En million er et stort beløb. Det er kæmpestort!”