
Seks nye millionærer og mere end 18,5 millioner kroner i gevinster. Sådan lyder facit hos Danske Spil efter en uge, hvor både Klasselotteriet og Lotto sendte store beløb afsted til heldige danskere rundt om i landet.
En del af millionerne faldt onsdag, for der var det den 15. juli, og som altid, når der står den 15. i kalenderen, så trækkes der lod i Klasselotteriet. Det blev til hele tre heldige vindere:
Også lørdagens trækning i Lotto udløste tre heldige vindere:
"Det er en fornøjelse at dele gevinster ud til glade danskere, og vi bliver i Danske Spil glade hver eneste gang, der bliver vundet en gevinst i vores lotterier. Også selvom det sker hver evig eneste uge," siger Malene Mølgaard, adm. direktør i Danske Lotteri Spil, der står bag både Lotto og Klasselotteriet.
Danske Spil har endnu ikke talt med vinderne, men ønsker dem alle et stort tillykke.
Vindertal, Lotto, 18. juli
6, 7, 9, 12, 19, 26, 29
Tillægstal, Lotto, 18. juli
30